logo
ÜRÜNLERİMİZ
ISIL İŞLEM
Isıl işlem birçok amaca yönelik olarak uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi, odunun rutubet alıp vermesini azaltmak, yani oduna boyut stabilizasyonu kazandırmak, diğeri tahrip edici organizmalara karşı odunun biyolojik direncini artırmaktır. Bunun yanında, ısıl işlemle odunda denge rutubeti miktarını düşürmek, permeabiliteyi arttırmak, CCA ve CCB gibi emprenye maddelerinin ve boyama-vernikleme gibi üst yüzey işlemlerinin performansını yükseltmek de mümkün olabilmektedir .

Isıl işlemin odunun biyolojik dayanımını artırıcı özellikleri, insanların çit kazıklarının ucunu yakarak uyguladıkları en ilkel halinden bu yana bilinmekte olup, bu konuda literatürde ilki 1920 yılında yayımlanan çok sayıda termal (ısısal) modifikasyon yaklaşımı bulunmaktadır. Odunun termal muamelesi üzerinde son dönemde yapılan çalışmalar, özellikle son birkaç yıldır Avrupa pazarlarında tanınan birçok prosesin gelişimine katkıda bulunmuştur. 

Isıl işlem uygulamasının son yıllara kadar ticarileştirilememesinin temel sebebi, iyi bir biyolojik dayanıma ihtiyaç duyan yüksek sıcaklık uygulamasının, geniş hacimli üretimler için çok komplike bir sistem gerektirmesindendir. 

ISPM15, "International Standards for Phytosanitary Measures" harflerinin kısaltması olup; herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının ya da larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) tarafından belirlenen bir standarttır.  

ISPM 15 NEDİR? 

ISPM15 herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının yada larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için kabul edilmiştir.
ISPM 15 için uygun, tek metot vardır; Ahşabın iç ısısının minimum 56 C° ye yükseltilerek en az 30 dakika bekletilmesi 

Her ahşap ambalaj tedarikçisi ve bunu kullananlar ahşabın tamamen garantili ve ISPM 15 e uygun olduğunu kanıtlamak zorundadır. Uygun olmayan ahşap ambalaj kullanılmış ürünler gönderilen üye ülkeler tarafından geri çevrilecektir. 

Üye olan bir çok ülkede standarda tamamen geçiş tarihi olarak 2004 Ocak ayı tespit edilmiştir. 

ISIL IŞLEM:

Ahşabın öz ısısının belirli değere yükseltilerek bekletildiği anlamına geliyor. Isıl İşlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz ısısının en az 30 .dakika boyunca minimum 56°C de bekletilmesi gerekiyor.BARAN PALET - KERESTE ve ORMAN ÜRÜNLERİ
Merkez Anbar Mahallesi Suha Sokak No:8 Melikgazi - KAYSERİ
Tel: 0352 326 20 13
Gsm: 0532 646 33 70
Copyright © 2016 Tüm hakları Saklıdır - Web Tasarım_medyatör